wtorek, 23 lipca 2013

Indeks glikemiczny

Czym w ogóle jest indeks glikemiczny? Jest to klasyfikacja produktów spożywczych na podstawie ich wpływu na stężenie glukozy we krwi w czasie od dwóch do trzech godzin po posiłku. Dotyczy on wyłącznie węglowodanów, gdyż tłuszcze i białka nie powodują wysokiego wzrostu glukozy we krwi. Indeksu glikemicznego używa się często do planowania diet odchudzających. W przeciwieństwie do współczynników jak wartości energetycznej bądź zawartości tłuszczu, znacznie różni się w podobnych produktach (np. odmiany ryżu bądź makaronu). Polega on na licznym obróbkom, więc jest trudny w stosowaniu. Im wyższa wartość indeksu glikemicznego (IG) we krwi, tym poziom cukru we krwi jest wyższy. Produkty o wysokim IG powodują szybki wzrost cukru we krwi, ale też szybki spadek (np. czekolada, batony). Co to znaczy? Bardzo szybko "dostajemy energii do ruchu", ale bardzo szybko ją tracimy. Zalecane jest przyjmować produkty o niskim indeksie glikemicznym, by wzrost i spadek cukru był powolny, gdyż to pozwala nam lepiej kontrolować glukozę, kontrolować napady głodu i zmniejsza ilość wydzielanej insuliny. Kiedy będziemy spożywali posiłek, zawierający różne węglowodany, należy obliczyć wypadkowy IG. By to zrobić trzeba zsumować ilość węglowodanów. Potem obliczyć procentowy udział węglowodanów w produktach które je zawierają w posiłku, a następnie odpowiednio pomnożyć je przez IG poszczególnych produktów. Jeżeli będziemy się odchudzali, biorąc pod uwagę indeks glikemiczny, należy spożywać dużo nasion roślin strączkowych, warzywa oraz owoce, produkty zbożowe nisko przetworzone, drób, chude mięso, ryby, nisko-tłuszczowe produkty mleczne. Słynne stały się diety, których podstawą są produkty o niskim indeksie glikemicznym. W Europie, jak i w Polsce popularna jest "Metoda Montiganca". Natomiast w Stanach Zjednoczonych dieta "South Beach".10 komentarzy:

 1. fajny blog ;]] ciekawie piszesz ^^
  Obserwuje , liczę na to samo
  http://you-have-a-style.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Super blog. Ta tebelka węglowodany jest bardzo przydatna.

  OdpowiedzUsuń
 3. SUPER ! Obserwuje i liczę na to samo : http://mojprosiaczektolek.blogspot.com/2013/07/konkurs-pt-ile-wiesz-o-tolku.html

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo mi się to przyda :D

  zapraszam do mnie : http://recenzje-ksiazek-nikoli.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardxzo przydatne. Jestem na wiecznej diecie, więc z pewnością skorzystam :D

  http://green--and--blue.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli, że jedzenie batoników jest totalnie bez sensu... Moje życie legło w gruzach.
  Monique.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po za tym że są pyszne, dużo wartości odżywczych nam nie dają niestety.. ale w sklepach znajdziemy wiele pysznych i zdrowych batonów :)

   Usuń
 7. Super blog i przydatna porada.
  Na pewno mi się to przyda.
  Może nawet sobie wydrukuję tą tabelę...

  Obserwuję i zapraszam do mnie
  my-magical-lifee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzzo ciekawy blog i super post napewno przestanę jeść batoniki :)

  OdpowiedzUsuń